Профорієнтація
Як правильно обрати роботу моєї мрії? (роздуми з профорієнтації)
Після завершення шкільного навчання виникає питання: як правильно обрати професію? Чи до душі мені справа, якою я буду займатися? Чи існує якась ідеальна діяльність, що принесе мені і моральне задоволення, і фінансове благополуччя?
Що впливає на наш внутрішній вибір професії?
Сімейна історія. Історія родини задає напрямок в наших професійних пошуках: які професії обиралися в нашій родині, що вважалося важливим у виборі професійної діяльності, який рівень освіти вважався необхідним чи достатнім, чи є установка на обрання однієї професії на все життя, чи в сім’ї прийнято змінювати кілька професій/ місць роботи, а можливо в родині є «заборонені» професії. Всі ці моменти так чи інакше впливають на молодші покоління роду, коли справа доходить до професійного самовизначення.
Оточення, друзі. Часто на наші вибори впливає думка тих людей, з якими ми близько спілкуємося. Яка робота вважається престижною серед вашого найближчого кола спілкування? Чи важливі кар’єрні успіхи серед тих людей, думка яких є для нас важливою і значимою? Чи підтримає оточення наш вибір чи хтось може відвернутися та відмовитися від спілкування?
Здібності. Це та сфера нашої діяльності, де ми можемо показати найбільші успіхи і прогрес, тобто я можу бути не в захваті від хімічних формул та реакцій, але мені вдається легко і швидко з ними впоратися, тобто в мене є здібності до хімії, чи іншої дисципліни, але це зовсім не означає, що заняття цією дисципліною мені приносять внутрішнє задоволення.
Схильності. Схильності та здібності дуже близькі поняття, проте не тотожні. Схильність – це те що подобається, те що приносить задоволення, насолоду від самого процесу діяльності, важливою сама діяльність, а не результат. І ось тут часто можна втрапити на слизьке у виборі професії. Люди, що обирають професію лише з огляду на свої схильності, часто не досягають в ній значного успіху, тому що необхідною умовою високого рівня досягнень є здібності.
Рівень домагань в житті. Тобто це про те місце, яке кожен з нас хоче зайняти в житті. Це той рівень життя та успіху, якого ви прагнете. Це те, який прибуток ви хочете отримувати, як часто відпочивати, які перспективи отримати від своєї професійної діяльності. Рівень домагань визначає ті професії, які точно вам не дадуть бажаного.
Життєвий план. Від того, чи плануєте ви переїзд в інше місто, країну, чи можливо ви хотіли б створити сім’ю, буде залежати й те який професійний шлях можна і треба обирати. Адже якщо ваша мета створення сім’ї, то планувати довгострокове навчання не варто. Який життєвий план найкращий для вас – лише ваш вибір, але його завжди важливо враховувати.
Матеріальний рівень вашої сім’ї на сьогодні. Це теж дуже важливо! Особливо, якщо ви ще не маєте власного прибутку. Є професії які потребують довготривалого і дорого навчання. Навіть якщо це робота мрії – до неї можна йти невеликими кроками. Спершу отримати таку спеціальність, що дозволить вам зібрати ресурс на наступний етап навчання.
Таким чином, ми розглянули сім найбільш значимих пунктів, що мусимо враховувати при виборі СВОЄЇ професії. Якщо уважно поглянути на всі ці пункти – може виявитися, що ідеального вибору не існує, в будь-якому з варіантів будуть свої плюси і мінуси. Власне, як і у всьому іншому в житті. Проте саме такий прискіпливий погляд дозволить вам зробити свій усвідомлений вибір того шляху, який підійде саме вам, адже в кожного свій УНІКАЛЬНИЙ шлях.
Зважайте, будь-який вибір – це ваше рішення, в основу якого покладено знання та розуміння себе, своїх потреб, своїх бажань. І цей усвідомлений вибір дозволить жити своє життя в радості з задоволенням і вдячністю! (за матеріалами сайту psy-practice)
БІЛЬШЕ ЦІКАВОЇ ІНФОРМАЦІЇ НА САЙТІ ШКІЛЬНОГО ПСИХОЛОГА
Семчук Валерії https://www.facebook.com/%D0%A8%D0%BA%D1%96%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B8%D0%B9-%D0%BF%D1%81%D0%B8%D1%85%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3-%D0%92%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1%80%D1%96%D1%8F-%D0%A1%D0%B5%D0%BC%D1%87%D1%83%D0%BA-108383584150359/?epa=SEARCH_BOX